Wiedza

Wylewanie betonu

Zamówienie gotowego betonu od producenta jest wygodną, szybką i tanią formą wykonywania konstrukcji betonowych. Wiąże się jednak z przestrzeganiem ważnych zasad, a ekipa budowlańców, której zadaniem będzie wylewanie betonu, musi być wyszkolona i zgrana, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie. Każdy przestój może przyczynić się do strat i komplikacji.

Wylewanie betonu – Przygotowanie podłoża i szalunków

Warstwa wyrównująca (piasek, kruszywo etc.) musi być starannie ubita. Służą do tego odpowiednie zagęszczarki, przystosowane do konkretnego surowca. Szalunek powinien być sprawdzony kilkakrotnie (w szczególności stemple!). Należy kierować się zasadą, że lepiej trzy razy podeprzeć, niż dopuścić do wybrzuszeń lub wręcz przełamania szalunku. Można tego uniknąć, stosując odpowiednie łączenie dwóch stron konstrukcji solidnymi zaciskami stalowymi. Przed wylewaniem betonu warto wzmocnić szalunki od góry, by pod naporem nie odchodziły od pionu. Zbrojenia w ławach, wieńcach i nadprożach należy układać z zachowaniem odstępów min. 5 cm od podłoża i ścian szalunku. Trzeba koniecznie pilnować tych wartości, by zachować odpowiednią otulinę dla stali.

Zapewnienie dojazdu i miejsca do zaparkowania dla gruszki i pompy

Czasami budowy prowadzone są w miejscach, do których dojazd jest utrudniony (duży ruch uliczny, brak drogi utwardzonej etc.). Wykonawca zamawiający beton powinien realnie ocenić możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu oraz warunki do wyładowania betonu. Nierzadko wylewanie betonu związane jest z tym, że na budowę przyjeżdża pompogruszka lub gruszka i pompa, jako dwa pojazdy. Wiąże się to z zabezpieczeniem większego placu manewrowego. Pompa dodatkowo potrzebuje miejsca na rozstawienie stabilizatorów. Należy też uwzględnić przebiegające linie elektryczne, które mogłyby ograniczyć zasięg pompy lub wręcz uniemożliwić jej pracę.

Zamówienie odpowiedniej mieszanki do wylewania betonu

Jako doświadczony producent betonu w Radomiu podkreślany, że rodzaj zamawianego materiału należy ustalić nie tylko pod kątem jego przeznaczenia, ale także z uwzględnieniem panujących (i spodziewanych) warunków atmosferycznych. Zazwyczaj każdy projekt ma określony rodzaj wylewanego betonu potrzebny do wykonania danego etapu. Dobrze jest jednak zawsze skonsultować się z kierownikiem budowy. Właściwie dobrane dodatki chemiczne mogą zabezpieczyć beton przed mrozem, nadmierną utratą wody (w przypadku upałów) lub przed wypłukiwaniem zaczynu (w przypadku obfitych opadów). W przypadku nieodpowiedniego składu może np. dojść do tego, że czas stygnięcia będzie się mocno przedłużał.

Wibrowanie i wylewanie betonu

W interesie odbiorcy zamówienia leży, by proces rozładunku przebiegł jak najszybciej i bez komplikacji. Dlatego ekipa odbierająca beton nie może składać się wyłącznie z pracowników, którzy będą robić to pierwszy raz. W szczególności, gdy używana jest pompa, nad równomiernym dozowaniem betonu powinien czuwać doświadczony pracownik. Będzie on współpracował z osobą zagęszczającą beton, ponieważ świeżo wylana warstwa wymaga wibrowania w celu zlikwidowania wewnętrznych szczelin powietrznych. Etapu tego nie można pominąć, gdyż wszelkie zaniedbania mogą skutkować osłabieniem podciągów czy innych konstrukcji. Ławy, wieńce i słupy wymagają użycia wibratora buławowego. Do większych płaszczyzn można stosować listwy wibracyjne. Końcowym etapem wylewania betonu jest wyrównanie i wygładzenie powierzchni za pomocą łat oraz pac. Na czym to polega?

Zacieranie betonu

Jednym z ważnych etapów prac w momencie, gdy proces wylewania betonu został zakończony, jest jego zacieranie. Wykonanie tej czynności przyczynia się do poprawy parametrów powstających z niego konstrukcji poprzez mieszanie cementu i piasku. W rezultacie materiał staje się odporniejszy na oddziaływanie czynników zewnętrznych – zarówno atmosferycznych, jak i mechanicznych. Kolejnym pożądanym rezultatem zacierania jest ograniczenie pylenia. Oczywiście pamiętaj, aby zawsze sięgać po sprawdzone materiały, wyroby betonowe SpecBet.

Kiedy wykonać tę czynność? Za zacieranie należy się zabrać, gdy wylewanie betonu zostanie zakończone i ulegnie on częściowemu stwardnieniu. Powinien zachować część swojej elastyczności, a zarazem nieco się utwardzić. W zależności od powierzchni prace można przeprowadzić przy użyciu narzędzi zarówno ręcznych (paca), jak i mechanicznych (zacieraczki talerzowe). Polegają one na wykonywaniu okrężnych ruchów na powierzchni wylewki przy niewielkim, równomiernym nacisku.

Pielęgnacja po betonu

Proces stygnięcia betonu po jego wylewaniu jest uwarunkowany wieloma czynnikami, w tym również gatunkiem samego betonu i użytymi dodatkami. Aby stygnięcie betonu przebiegało prawidłowo, należy zapoznać się z określonymi wymogami dla danego rodzaju betonu z uwzględnieniem czynników atmosferycznych. Istnieją specjalne tabele określające zakres pielęgnacji koniecznej dla uniknięcia takich defektów, jak rysy skurczowe czy szok termiczny. Do najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych należą:

  • zraszanie betonu wodą podczas silnego nasłonecznienia;
  • stosowanie osłon chroniących przed słońcem, wiatrem i mrozem;
  • nakładanie ochronnych powłok natryskowych.

Pominięcie etapu pielęgnacji betonu bardzo często skutkuje osłabieniem jego jakości, a w efekcie osłabieniem całej konstrukcji.

Sprawdż naszą ofertę wyrobów betonowych!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.