Wiedza

Przepusty betonowe – zalety zastosowania

Spośród wielu branż stosujących gotowe wyroby betonowe, budownictwo drogowe należy do tych, w których tego rodzaju prefabrykaty wykorzystuje się na najszerszą skalę. Potwierdzeniem tego jest popularność przepustów, bez których trudno wyobrazić sobie budowę autostrad, lokalnych szos czy kanalizacji, tak często powiązanej z istniejącą siecią dróg. Poznaj ich wszystkie podstawowe zalety i dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie!

Czym są betonowe przepusty?

Prefabrykowane przepusty drogowe z wyglądu przypominają rury o bardzo dużej średnicy i równie grubych ściankach. Tego rodzaju elementy produkowane są z odpowiedniej mieszanki betonu, gwarantującego optymalną wytrzymałość całej konstrukcji. Zazwyczaj do ich wytwarzania wykorzystuje się żelbeton, który dzięki zastosowaniu stalowego zbrojenia, jest trwalszy od tradycyjnego betonu. Ma to istotne znaczenie, ponieważ przepust drogowy narażony jest na obciążenia, powodowane głównie ruchem kołowym pojazdów. Prefabrykaty tego typu produkowane są w wielu rozmiarach i rodzajach. Oprócz najpopularniejszego, okrągłego przekroju mogą mieć kształt np. prostokąta lub kwadratu.

Gdzie wyroby betonowe znajdują zastosowanie?

Ze względu na swoją budowę oraz wytrzymałość, elementy te charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie maksymalnej odporności podziemnej infrastruktury na obciążenia mechaniczne i warunki pogodowe. Dlatego tak często wykorzystuje się je m.in. przy budowie:

  • instalacji melioracyjnych i podziemnych tuneli,
  • zapór i wałów przeciwpowodziowych,
  • systemów odwodnień dróg i posesji mieszkalnych,
  • wjazdów z drogi publicznej,
  • studzienek kanalizacyjnych, podjazdów, parkingów,

a także do wielu innych zastosowań, np. przy tworzeniu przejść dla zwierząt lokalizowanych pod drogami lub torami kolejowymi.

Najważniejsze zalety wyboru przepustów drogowych

Uniwersalny charakter zbrojonych rur betonowych wynika m.in. z szerokiej gamy zalet, jakimi wyróżniają się tego typu prefabrykaty. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki solidnemu zbrojeniu. Jednocześnie, wykazują dużą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, jak np. skrajnie wysokie oraz niskie temperatury. Ważną właściwością przepustu drogowego jest także szczelność połączeń budowanych przy jego użyciu rurociągów i instalacji. Dodając do tego przystępne ceny, bogatą ofertę oraz dużą dostępność tego typu wyrobów w naszym przedsiębiorstwie, popularność i skala wykorzystania żelbetowych rur nie mogą dziwić.

Prefabrykaty z betonu? Zaufaj Spec-Bet!

Spec-Bet to producent wyrobów betonowych z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się m.in. w produkcji wysokiej jakości przepustów drogowych we wszystkich najpopularniejszych kształtach i wymiarach. Oferujemy również inne prefabrykaty, takie jak ścianki, studnie, obrzeża czy wyroby betonowe dla branży drogowej, kanalizacyjnej lub budowlanej. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą oraz do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji o produktach.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.