Wiedza

Woda ze studni betonowej a może z sieci kanalizacyjnej?

Planując budowę domu, warto dokładnie rozważyć sposób zaopatrzenia go w bieżącą wodę. Za niewygodniejsze uznawane jest podłączenie budynku do zbiorczego wodociągu, jednak w praktyce nie zawsze okazuje się to możliwe. Alternatywne rozwiązanie stanowi studnia. Poznaj wszystkie zalety korzystania z własnego ujęcia wody i dowiedz się, gdzie kupić kręgi oraz pozostałe betonowe wyroby do jego budowy!

Zalety i wady poboru wody z sieci

Podłączenie budynku do sieci wodociągowej jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym, ponieważ taka instalacja działa całkowicie bezobsługowo. Woda z miejskiej sieci w pełni pokryje zarówno zapotrzebowanie konsumpcyjne, jak i użytkowe wszystkich członków rodziny. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że spożywanie popularnej „kranówki” jest bezpieczne dla zdrowia, bo gminne wodociągi regularnie badają skład wody płynącej w rurach do odbiorców.

Niestety, każdy metr sześcienny pobranej wody generuje opłaty. Jeśli Twój dom podłączony jest do sieci kanalizacyjnej, musisz liczyć się również z kosztami odprowadzania ścieków. Nie wszystkim może również odpowiadać charakterystyczny zapach chloru oraz innych preparatów stosowanych w celu uzdatniania wody pitnej, dlatego sporo osób – nawet mimo dostępu do wodociągu – inwestuje w prywatne studnie betonowe.

Studnia głębinowa – alternatywa dla gminnej sieci?

Podstawową zaletą korzystania z własnego ujęcia jest brak opłat za użytkowanie wody. Ponoszone jednorazowo nakłady dotyczą jedynie wybudowania studni, która dzięki zastosowaniu stosunkowo niedrogich wyrobów betonowych nie jest szczególnie kosztowną inwestycją. Własna studnia pozwoli Ci również zapomnieć o charakterystycznym posmaku i zapachu chloru, choć w niektórych sytuacjach uzdatnianie lub filtracja mogą okazać się niezbędne. Po stronie wydatków trzeba więc zaliczyć kupno filtrów, ale także koszty energii elektrycznej pobieranej przez pracującą pompę.

Co wybrać: studnia czy wodociąg?

Jak widać, zarówno korzystanie z przyłącza do sieci, jak i studnia betonowa mają swoje niepodważalne zalety, ale i ograniczenia. Optymalnym rozwiązaniem byłaby więc sytuacja, w której do celów gospodarczych wykorzystuje się wodę z własnego ujęcia, natomiast potrzeby spożywcze mieszkańców domu zaspokaja miejska lub gminna sieć wodociągowa.

Budujesz studnię? Wybierz wyroby betonowe Spec-Bet!

Budujesz własną studnię głębinową i masz już odpowiednią lokalizację? Czas na zakup materiałów! Jeśli nie wiesz, jakie prefabrykaty wybrać, poproś o pomoc naszych ekspertów! Spec-Bet oferuje wysokiej jakości wyroby betonowe do budowy studni przydomowych, jak i ujęć przemysłowych. Dostarczamy szeroką gamę rozwiązań, a nasze prefabrykaty z betonu znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Zapewniamy fachowe doradztwo oraz pomoc w wyborze odpowiednio dopasowanych produktów. Sprawdź ofertę już teraz i zyskaj kompleksową wycenę Twojej studni!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.