Wiedza

Wylewanie betonu – na co zwrócić uwagę?

Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz pożądane właściwości, beton stanowi jeden z najczęściej wybieranych materiałów budowlanych. Niezastąpiony przy murowaniu ścian, betonowaniu stropów czy zalewaniu posadzek, jest gwarantem wieloletniej wytrzymałości rozmaitych konstrukcji. O czym należy pamiętać przy wylewaniu betonu i jakich błędów w szczególności trzeba się wystrzegać? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!

Mieszanie betonu: składniki i proporcje

Pierwszą zasadą, której musisz przestrzegać, chcąc cieszyć się trwałością i właściwymi parametrami betonowej wylewki, jest zachowanie odpowiednich proporcji przy mieszaniu. Do przygotowania 120 litrów zaprawy będziesz potrzebować:

  • 25 kg cementu,
  • ok. 4 wiadra piasku i 8 wiader żwiru,
  • 12 litrów wody.

Z powyższych składników uzyskasz beton o wytrzymałości B-20. Pamiętaj, że im mniejszy stosunek wody do cementu, tym zaprawa będzie mocniejsza.

Kiedy najlepiej wylewać beton?

Dobrą praktyką jest wylewanie betonu natychmiast po jego wymieszaniu. Aby przyniosło to efekt w postaci wylewki o określonych kształtach i wymiarach, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie szalunku. W tym celu możesz wykorzystać deski, pamiętając o ich wcześniejszym zabezpieczeniu środkiem antyadhezyjnym, dla łatwiejszego oddzielenia drewna od zastygniętej masy.

Wylewanie betonu w ujemnych temperaturach

To nieprawda, że betonowanie może odbywać się wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Zarówno wylewki, jak i wyroby betonowe, takie jak wyloty czy przepusty można odlewać także na mrozie. Warunkiem jest dodanie do zaprawy specjalnych dodatków, które odpowiadają za mrozoodporność betonu. Należą do nich m.in.: azotyn sodowy czy węglan potasowy. Zimą warto również zwiększyć ilość dodawanego cementu o ok. 50% oraz stosować ciepłą wodę, która przyspiesza twardnienie masy.

Betoniarka czy gruszka do wylewania posadzek betonowych?

W przypadku wylewek w zupełności wystarczy tradycyjna betoniarka, jednak większe posadzki mogą wymagać zastosowania bardziej wydajnych rozwiązań. Oczywiście, najlepiej sprawdzi się beton towarowy, zamówiony w betoniarni. Atutem takiej usługi, poza transportem zaprawy na plac budowy, jest gwarancja wykonania mieszanki o optymalnych parametrach, odpowiadających rodzajowi wylewki, jej oczekiwanej wytrzymałości oraz wielu innym wymogom.

Spec-Bet – beton towarowy i wyroby betonowe

Jako producent wyrobów betonowych oraz betonu towarowego, Spec-Bet oferuje konkurencyjne ceny oraz kompleksowe usługi w zakresie wylewania posadzek i formowania prefabrykatów. Z przyjemnością zrealizujemy wszelkie prace związane z betonowaniem. Jednocześnie, w katalogu mamy m.in. wyloty betonowe, przepusty, odwodnienia oraz szeroki wybór innych elementów budowlanych i konstrukcyjnych do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, drogowym czy przemysłowym. Zapraszamy do kontaktu oraz do skorzystania z usług producenta betonu z ponad 50-letnim doświadczeniem!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.