Wiedza

Odwodnienia drogowe – jakie metody są dostępne?

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stoi każdy zarządca drogi, jest zapewnienie wydajnego odwodnienia, pozwalającego na szybkie odprowadzanie wód opadowych z powierzchni jezdni. Jakie kluczowe funkcje spełnia system odwadniający, o czym pamiętać przy jego projektowaniu i które rodzaje drenażu stosuje się obecnie najczęściej? Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się wszystkiego o odwodnieniach drogowych.

Podstawowe funkcje odwodnień drogowych

Kluczową funkcją każdego drenażu odwadniającego jest oczywiście efektywne zbieranie i odprowadzanie wody deszczowej z obszaru pasa drogowego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to nie wszystko. Do równie istotnych ról, jakie odgrywają odwodnienia drogowe, należą:

  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drodze,
  • obniżanie poziomu wód gruntowych do poziomu poniżej nawierzchni drogi,
  • zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Aby zaprojektowany system drenażowy spełniał wszystkie powyższe funkcje, należy odpowiednio przemyśleć nie tylko wybór optymalnej metody odwadniania, ale także sposób jej realizacji.

O czym pamiętać, projektując system drenażowy?

Na etapie opracowywania projektu instalacji, koniecznie trzeba uwzględnić sytuację hydrologiczną w miejscu, w którym przebiegać ma droga. Pozwoli to na dobranie odpowiedniej wydajności przepustów oraz pozostałych elementów infrastruktury. Szczególnie istotne będą informacje dotyczące poziomu występowania wód gruntowych czy rodzaju gruntów znajdujących się poniżej nawierzchni drogowej.

Rodzaje odwodnień drogowych

Obecnie do najczęściej wykorzystywanych typów drenażu należą wgłębne oraz powierzchniowe. Czym różnią się od siebie i kiedy ich zastosowanie okazuje się zasadne?

Odwodnienie wgłębne

Nazywane bardzo często drenażem francuskim odwodnienia wgłębne bazują na obniżeniu prędkości przepływu wody poprzez jej przesączanie przez specjalną porowatą włókninę. Dren wykonany jest z włókniny oraz kruszywa mineralnego, z zachowaniem naturalnego, podłużnego spadku.

Odwodnienie powierzchniowe

Za wydajniejsze od systemów wgłębnych uznaje się odwodnienia powierzchniowe, określane popularnie jako drenaż liniowy. Służą one do odprowadzania wody z powierzchni utwardzonych, a więc m.in. dróg, parkingów, podjazdów czy prywatnych posesji. Zaletą odwodnień powierzchniowych jest ich wytrzymałość na warunki eksploatacyjne oraz łatwość utrzymania. Dzięki wykonaniu z materiałów o wysokiej odporności na wodę oraz zawarte w niej substancje chemiczne, drenaż liniowy stanowi powszechnie wybierany sposób odprowadzania wód z powierzchni drogi.

Spec-Bet – producent materiałów do odwadniania dróg

Aby odwodnienie drogowe spełniało swoje zadania, niezbędne jest zastosowanie odpowiednio wydajnych elementów, takich jak betonowe przepusty, ścianki oporowe czy betonowe studnie. Spec-Bet to uznany producent prefabrykatów do budowy dróg. Oferujemy szeroką gamę elementów do systemów drenażowych oraz odwodnień liniowych, punktowych i wgłębnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.