Wiedza

Beton towarowy – jak kupować i na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz betonu na budowę? Sprawdź, dlaczego zamówienie transportu z betoniarni jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne mieszanie zaprawy w betoniarce. Dowiedz się, jak wybrać mieszankę odpowiednią do rodzaju konstrukcji i na co zwracać uwagę przy obliczaniu niezbędnej ilości materiału.

Dlaczego warto zamawiać beton towarowy?

Mając do wykonania drobne prace z użyciem niewielkiej ilości zaprawy, z powodzeniem możesz użyć tradycyjnej betoniarki – cement z wodą i kruszywem wymieszasz szybko, dokładnie i niedrogo. Jednak w przypadku poważniejszych przedsięwzięć, takich jak murowanie ścian, betonowanie fundamentów, wylewanie stropu czy posadzek, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest beton towarowy, dostarczany z betoniarni prosto na plac budowy.

Gotowa mieszanka przywieziona popularną gruszką, czyli betonowozem charakteryzuje się odpowiednią gęstością i wysoką jakością. Z kolei dzięki zastosowaniu pompy, materiał zostanie precyzyjnie i szybko podany w odpowiednie miejsce – nawet na odległość 28 metrów od samochodu.

Klasa betonu – jaki beton wybrać na swoją budowę?

Poniższa tabela przedstawia podział surowca na najpopularniejsze klasy (według nowych i starych oznaczeń) wraz z jego zastosowaniem. Sprawdź, jaki beton towarowy zamówić do konkretnego zadania!

Nowe oznaczenie klasy Stare oznaczenie klasy Przeznaczenie
posadzkowyszlichtawylewki i posadzki na gruncie, przenoszące jedynie niewielkie obciążenia użytkowe
C8/C10B7,5/B10elementy nieprzenoszące obciążeń konstrukcyjnych: podbudowy, posadzki, podjazdy, podłogi
C12/C15B15wszelkie typowe elementy konstrukcyjne domu: stropy, wieńce, schody, cokoły, fundamenty itp. Najpopularniejsze klasy stosowane w budownictwie jednorodzinnym
C16/C20B20
C20/C25B25elementy o dużej rozpiętości oraz narażone na duże obciążenia
W4 (klasa C16/C20 lub C20/C25)beton wodoodpornymury fundamentowe oraz ściany piwnic w miejscach o wysokim poziomie występowania wód gruntowych
C25/C30 C40/C50 płyty betonowe, płyty ażurowe, przepusty drogowe, odwodnienia drogowe

Ilość betonu – na to musisz zwrócić uwagę!

Informacje o wymaganej klasie betonu towarowego, który ma Ci dostarczyć betoniarnia, znajdziesz w projekcie budowlanym. Niestety nie będzie tam informacji o ilości potrzebnej mieszanki – tę powinieneś określić samodzielnie. Przy zamawianiu zaprawy do budowy ścian, wylewania płyt czy ław, możesz użyć wzoru: wysokość x szerokość x długość. Trudniej oszacować ilość surowca potrzebną do wylewania stropów czy schodów. W tym przypadku warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów lub zdać się na poradę ze strony pracowników betoniarni.

Pamiętaj, by z maksymalną precyzją obliczyć ilość zmawianego materiału. Pozwoli to uniknąć kłopotów z zagospodarowaniem nadwyżki i sprawi, że dostawa będzie opłacalna.

Sprawdzona betoniarnia w Radomiu? Wybierz Spec-Bet!

Planujesz budowę domu lub dowolną, inną inwestycję w Radomiu lub okolicach? Potrzebna Ci betoniarnia, która przygotuje i dostarczy wysokiej jakości beton towarowy? Postaw na Spec-Bet! Jako producent z wieloletnim doświadczeniem, proponujemy szeroki wybór gotowych zapraw oraz prefabrykatów, w tym m.in. elementów odwodnień drogowych, rur i płyt betonowych. Sprawdź ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.