Wiedza

Gdzie wykorzystuje się przepusty betonowe?

Budownictwo drogowe to jedna z głównych branż, która wykorzystuje prefabrykaty betonowe, takie jak rury, kręgi, czy przepusty. Nie jest to jednak wyłączny odbiorca tego rodzaju wyrobów. W ostatnich latach wykonywanie z solidnego betonu elementy drenażu znajdują coraz więcej zastosowań – także na posesjach mieszkalnych. Poznaj pełną gamę ich możliwości i dowiedz się, czym wyróżniają się odwodnienia wgłębne produkowane przez Spec-Bet.

Czym są przepusty betonowe?

Jeśli chodzi o kształt, przepusty betonowe przypominają podłużne walcowate rury o odpowiednio szerokiej średnicy. Produkuje się je ze specjalnie wzmacnianego betonu, charakteryzującego się wysoką wytrzymałością oraz szczelnością. Podstawowym zastosowaniem przepustów jest prowadzenie odwodnień wgłębnych i systemów melioracyjnych przebiegających pod powierzchniami dróg, wjazdów, placów czy parkingów. Oprócz odprowadzania wody opadowej, tego rodzaju prefabrykaty mogą również służyć do transportowania ścieków lub dowolnych nieczystości płynnych.

Rodzaje i zastosowanie przepustów drogowych

Z uwagi na fakt, że przepust drogowy umieszczany jest pod ziemią, musi być wyprodukowany z odpowiednio wytrzymałego materiału. Zwykle jest to beton towarowy jakości C35/C45, wzbogacony dodatkami zwiększającymi odporność na działanie wilgoci oraz agresywnych środków chemicznych. Dostępne w sprzedaży przepusty betonowe produkowane są w wielu różnych średnicach wewnętrznych, począwszy od 200 mm aż do 1000 mm.

Do najczęstszych obszarów zastosowań tego rodzaju prefabrykatów należą:

  • odwodnienia pod zjazdami z dróg publicznych,
  • budowa przejść dla zwierząt oraz ciągów ich wędrówek,
  • prowadzenie przewodów i urządzeń technicznych przez korpus drogi,
  • budowa zbiorników wodnych w rejonie dróg i terenów firmowych,
  • dekoracyjne i ozdobne odwodnienia posesji mieszkalnych.

Zalety stosowania przepustów drogowych

Ze względu na swoje liczne walory betonowe przepusty stanowią powszechnie wybierane elementy odwodnień drogowych. Ich głównym atutem jest wytrzymałość – beton to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych. Dzięki temu produkowane z niego prefabrykaty są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci czy szkodliwych substancji chemicznych. Jednocześnie elementy te wyróżniają: wysoki stopień szczelności, uniwersalne zastosowanie oraz przystępna cena. Nie bez znaczenia jest również szeroki wybór dostępnych wymiarów oraz średnic przepustów drogowych, umożliwiających ich optymalne dopasowanie do zróżnicowanych projektów.

Odwodnienia wgłębne w ofercie Spec-Bet

Jeśli poszukujesz sprawdzonego dostawcy prefabrykatów do budowy wgłębnych odwodnień drogowych, sprawdź naszą ofertę. Znajdziesz w niej m.in. przepusty betonowe ze stopką we wszystkich najpopularniejszych średnicach, a także dopasowane do nich ścianki oporowe oraz pozostałe elementy do budowy dróg. Skontaktuj się z naszym biurem, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji. Wybierz jakość – współpracuj z betoniarnią z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.