Wiedza

Budowa studni przy pomocy kręgów betonowych – od czego zacząć?

Jednymi z ważniejszych elementów systemów wodno-kanalizacyjnych są studzienki, które zapewniają dostęp np. do kanalizacji czy wodomierzy. Obecnie można je wykonywać z lekkich, gotowych elementów z tworzyw sztucznych. Jednak pomimo tego wciąż ogromną popularnością cieszy się klasyczne rozwiązanie – wyroby betonowe. Studnie budowane z kręgów są stosunkowo niedrogie i jednocześnie trwałe. Sprawdź już teraz, o czym powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz ich montaż.

Dlaczego betonowe studnie wciąż są popularne?

Powodów, dla których betonowe kręgi nadal cieszą się dużą popularnością, jest wiele. Przede wszystkim budowa studni z ich wykorzystaniem jest stosunkowo prosta. Oprócz tego są uniwersalne – nadają się zarówno do systemu kanalizacji indywidualnej, jak i zbiorczej.

Istotne zalety mają również same wyroby z betonu, gdyż:

 • wykonane z nich konstrukcje są bardzo szczelne,
 • wykazują się dużą odpornością na wilgoć oraz siły ściskające,
 • cechują się długowiecznością.

Budowa studni z betonowych kręgów – o czym powinieneś wiedzieć?

Jeśli planujesz budowę studni, niezależnie od jej przeznaczenia, będziesz musiał dokonać wyboru pomiędzy dwoma ich rodzajami. Na rynku znajdziesz kręgi – wyroby betonowe – typu DIN oraz PN. Na pierwszy rzut oka wyglądają dość podobnie. W obu przypadkach możesz przebierać pośród wielu ich średnic. Podstawowa różnica polega na sposobie ich montażu, a konkretniej spajania.

Konstrukcje typu DIN cechują się lepszą szczelnością, gdyż poszczególne ich elementy łączy się na „zamek” przy pomocy uszczelek międzyfelcowych. Wersje PN są klasyczne, montowane z wykorzystaniem zaprawy bądź wygodnych w użyciu, plastycznych uszczelniaczy.

Betonowe studnie DIN i PN – zastosowanie

Wybór rodzaju wyrobów betonowych powinien być podyktowany przede wszystkim zastosowaniem konstrukcji. Wersje DIN idealnie sprawdzają się przy studniach:

 • głębinowych,
 • przeznaczonych do montażu różnych urządzeń, np. wodomierzy czy telekomunikacyjnych,
 • wykorzystywanych jako zbiornik na wodę opadową bądź ścieki.

Z kolei kręgi typu PN powszechnie wykorzystuje się do studni:

 • chłonnych bądź rozsączających,
 • klasycznych, kopanych metodą studniarską,
 • przeznaczonych do systemu drenażowego.

Zamów wszystkie potrzebne prefabrykaty betonowe do studni

Prostota budowy studni betonowych wynika z faktu, że opiera się na elementach prefabrykowanych. Są one bardzo podobne do siebie niezależnie od typu konstrukcji, a więc DIN lub PN. Podstawą są oczywiście kręgi – przelotowe lub denne. Pierwsze z nich są otwarte po obu stronach, natomiast drugie mają zabetonowany spód, montuje się je na dnie.

Do innych ważnych wyrobów z betonu należy zaliczyć:

 • zwężki – zakończenia, które zwężają się od średnicy kręgu do miejsca montażu włazu studzienki,
 • pokrywy,
 • pierścienie regulacyjne oraz odciążające.

Zamawiaj prefabrykaty do studni betonowych od dobrego producenta

Inwestycja w budowę studni jest opłacalna, ale przy jej realizacji powinieneś korzystać z wysokiej jakości materiałów. Najlepsze prefabrykaty znajdziesz w ofercie firmy Spec-Bet. Zajmujemy się produkcją m.in. wyrobów betonowych do studzienek kanalizacyjnych, wodociągowych oraz telekomunikacyjnych. Skontaktuj się z nami i już dziś złóż zamówienie!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.