Wiedza

Cena betonu – od czego zależy?

Cena betonu - od czego zależy?

Zarówno beton towarowy, jak i prefabrykaty, takie jak pokrywy, przepusty czy ścianki oporowe możesz obecnie zamówić bezpośrednio u producenta, otrzymując gwarancję wysokiej jakości. A jak wygląda kwestia cen poszczególnych materiałów? W tym artykule wyjaśniamy, od czego zależy cennik i jakie aspekty mają decydujący wpływ na koszt zamówionych wyrobów. Zobacz!

Ile kosztuje beton?

Większość klientów, stając przed koniecznością zamówienia betonu, przekonuje się, że pozornie łatwe zadanie może okazać się sporym wyzwaniem. Osobny wpis poświęciliśmy temu, ile zaprawy zamówić na budowę, teraz natomiast zajmiemy się cenami. Pytanie o to, ile kosztuje beton, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można początkowo wskazać, że: to zależy. A od czego?

Kluczowe są tu cztery aspekty:

 1. Ilość i typ kruszywa zastosowanego do produkcji masy.
 2. Rodzaj dodatków i domieszek mających wpływ na właściwości fizyczne i chemiczne zaprawy.
 3. Przedmiot zamówienia (interesuje Cię luźna masa czy prefabrykaty?).
 4. Lokalizacja betoniarni i koszty transportu.

Cena betonu a typ surowca

Jak wiadomo, beton jest mieszanką cementu, kruszywa, wody oraz specjalnych dodatków, zapewniających mu odpowiednie parametry. Nie może więc dziwić, że cena poszczególnych składników jest głównym elementem wpływającym na wartości widniejące w cenniku betoniarni. Parametry kruszyw granitowych są znacznie wyższe niż żwirowych, dlatego produkowana z nich zaprawa będzie droższa niż ta z domieszką żwiru.

Domieszki i dodatki do betonu

Nie tylko cement i kruszywo odpowiadają za parametry wytrzymałościowe masy betonowej. Koszt zakupu betonu, podobnie jak wyrobów typu: przepust rurowy, pokrywa, ścianki oporowe czy pierścień odciążający, uzależniony jest w istotny sposób od ilości i rodzaju dodatków. Do najczęściej stosowanych domieszek należą te o właściwościach:

 1. mrozoodpornych,
 2. impregnujących,
 3. wzmacniających,
 4. uszczelniających,
 5. przyspieszających wiązanie,
 6. zatrzymujących wodę,
 7. zwiększających plastyczność,
 8. usuwających wilgoć.

Im będzie ich więcej, tym wyższa cena za 1 m3, czyli kubik betonu.

Rodzaj produktu a jego cena

Inaczej wyceniany jest beton towarowy na wylewkę lub strop, inne ceny dotyczą też prefabrykatów. Zamawiając dreny, żelbetowe pierścienie, ścianki do przepustu rurowego czy pozostałe wyroby, możesz zwykle liczyć na indywidualną wycenę, uzależnioną od liczby elementów, terminu realizacji czy dodatkowych wymogów, dotyczących np. klasy twardości. Ta ostatnia wpłynie również na cennik luźnej masy – 1 m3 zaprawy klasy C25/C30 będzie droższy niż np. kubik zaprawy C12/C15.

Koszty transportu

Na ostateczny koszt zakupu wpływa również cena dowozu betonomieszarką lub specjalnym samochodem w przypadku ścianek oporowych, czołowych, betonowych przepustów czy pierścieni studni. Warto więc poszukać sprawdzonej fabryki w swojej okolicy, by zminimalizować koszty związane z logistyką.

Beton – Radom i okolice – zamów w Spec-Bet!

Jeśli szukasz solidnej betoniarni w Radomiu, która oprócz luźnej zaprawy oferuje również wyroby takie jak drena betonowa, ścianka oporowa czy pierścień odciążający do studni, już dziś skontaktuj się z nami. Wybierz prefabrykaty marki Spec-Bet i współpracuj z liderem lokalnego rynku, korzystając z atrakcyjnych cen.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.