Wiedza

Pustaki wentylacyjne keramzytowe – co warto o nich wiedzieć?

Pustak wentylacyjny keramzytowy

Jednym z uniwersalnych materiałów budowlanych, który możesz wykorzystać na różnych etapach prowadzenia robót, jest keramzyt. Z tego surowca produkowane są m.in. pustaki stropowe, kominowe, ale także wentylacyjne. Odpowiednio wyprofilowane eliminują potrzebę murowania kanałów powietrznych od podstaw, dlatego warto bliżej przyjrzeć się właściwościom tych prefabrykatów oraz ich zastosowaniu w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym. Poznaj zalety keramzytu!

Czym jest keramzyt i jak powstaje?

Kruszywo keramzytowe powstaje w procesie wypalania pęczniejącej gliny, z której formowane są niewielkie grudki. Kolejnym etapem obróbki jest wypalanie kruszywa w piecu o specjalnej, obrotowej konstrukcji. Oprócz utwardzania surowca dochodzi do zwiększenia jego objętości. Grudki keramzytowe od zewnątrz zabezpiecza twarda, ceramiczna powłoka, natomiast wewnątrz mają one porowatą strukturę. Dzięki temu prefabrykaty produkowane z tego materiału z jednej strony są lekkie, z drugiej zaś – charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, porównywalną z klinkierem.

Najważniejsze zalety keramzytowych pustaków

Lekkość połączona z trwałością to niejedyne korzyści wynikające ze stosowania keramzytowych pustaków wentylacyjnych, kominowych czy stropowych. Pozostałe walory architektonicznie keramzytu, to m.in.:

  • wysoki stopień izolacji termicznej,
  • dobra izolacja akustyczna przegród,
  • łatwy i szybki montaż,
  • możliwość wykonywania stropów o dużej rozpiętości,
  • odporność na działanie ognia, promieni słonecznych i ujemnych temperatur,
  • brak podatności na grzyby, pleśnie i mikroorganizmy,
  • atrakcyjna cena oraz duża dostępność materiału.

Pustak wentylacyjny keramzytowy – nowoczesny sposób wznoszenia konstrukcji kominowej

Powyższa lista stanowi najlepszy dowód na to, że pustak wentylacyjny keramzytowy doskonale sprawdza się nie tylko przy budowie kominów czy stropów, ale także ścian, posadzek, a nawet elementów podziemnych instalacji.

Podczas gdy murowanie kominów oraz kanałów powietrznych z tradycyjnej cegły jest procesem skomplikowanym, czasochłonnym i wymagającym dużego doświadczenia, pustak wentylacyjny keramzytowy pozwala znacznie uprościć całe zadanie. Wysoka jakość, doskonała termoizolacja oraz stabilność wymiarowa powodują, że zarówno przewody dymowe, jak i powietrzne charakteryzują się doskonałą szczelnością oraz precyzyjnym dopasowaniem. Wznoszenie konstrukcji dodatkowo ułatwia to, że w sprzedaży dostępne są gotowe systemy kominowe, które mają wszystkie niezbędne elementy, a ich łączenie przypomina nieco układanie kolejnych klocków.

Na uwagę zasługuje również fakt, że pustaki wentylacyjne keramzytowe spełniają wszystkie niezbędne wymogi określone w przepisach, dotyczące m.in. odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła. Dzięki temu wznoszone z nich konstrukcje są nie tylko trwałe i łatwe w budowie, ale również zgodne z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym.

Prefabrykaty keramzytowe? Wybierz Spec-Bet!

W bogatej ofercie betoniarni Spec-Bet znajdziesz szeroki wybór pustaków keramzytowych, wykorzystywanych m.in. do budowy kominów dymowych, wentylacyjnych czy stropów Teriva. Już dziś sprawdź dostępny asortyment i zamów interesujące Cię prefabrykaty w rozsądnej cenie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.