Wiedza

Kręgi betonowe – cena, zastosowanie, wymiary, opinie

Kręgi betonowe – cena, zastosowanie, wymiary, opinie

Szamba, studzienki oraz rozmaite zbiorniki, to tylko niektóre przykłady konstrukcji i urządzeń budowanych z prefabrykowanych kręgów betonowych. W Polsce podobnie jak w wielu krajach Europy, tego rodzaju komponenty cieszą się sporą popularnością, skutecznie konkurując z innymi rozwiązaniami. Dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie, jakie są standardowe rozmiary tych prefabrykatów i gdzie kupować solidne cementowe elementy do studni.

Dlaczego kręgi betonowe są tak popularne?

Solidne wykonanie, przystępna cena, rozmaite wymiary, szczelność i duża wytrzymałość to najważniejsze zalety prefabrykowanych kręgów studziennych. Inwestorzy doceniają ich walory zwłaszcza w zestawieniu z mniej trwałymi produktami z tworzyw sztucznych. Beton jest materiałem odpornym na korozję i bardzo wytrzymałym, co sprawia, że prefabrykowane studnie mogą z powodzeniem być zlokalizowane np. pod ruchliwymi ciągami komunikacyjnymi.

Rodzaje kręgów prefabrykowanych

Podstawowym kryterium podziału tego rodzaju komponentów jest technologia ich produkcji, warunkująca zarówno parametry wytrzymałościowe, jak i zastosowanie. Kręgi betonowe na mostek, do studni wodomierzowych, głębinowych, czy studzienek kanalizacyjnych – wybór jest naprawdę spory. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą m.in. kręgi:

  • prefabrykowane z dnem – mają szczelnie zabudowany spód, dzięki któremu skutecznie izolują studnię od środowiska zewnętrznego,
  • betonowe z felcem – popularne warianty na mostek oraz do kanalizacji. Nie mają dna, za to posiadają specjalnie wyprofilowaną krawędź, umożliwiającą szczelne łączenie kolejnych elementów,
  • ze stopniami – od wewnętrznej strony mają wbudowane stopnie inspekcyjne, pozwalające na bezpieczne schodzenie na dno zbiornika.

Kręgi betonowe – wymiary, waga, pojemność

Dostępne w sprzedaży prefabrykowane elementy różnią się między sobą także wymiarami oraz wagą. Jak nietrudno się domyślić, im większa średnica prefabrykatu, tym większym obciążeniem jest on dla konstrukcji studni. I tak najmniejszy krąg betonowy 500/500 mm oferuje pojemność ok. 41 litrów przy wadze 100 kg. Nieco cięższe, ale także bardziej pojemne są kręgi betonowe 600/500 oraz 600/600 mm, wykorzystywane przy budowie szamb i studzienek kanalizacyjnych. Warianty o średnicy 1200 x 550 mm ważą ok. 680 kg przy pojemności ponad 630 l, natomiast największe prefabrykaty (1200 x 1000 mm) wykorzystywane przy zaawansowanych instalacjach wodnych i kanalizacyjnych, powodują obciążenie ponad 1020 kg przy objętości 770 l.

Solidne kręgi do studni betonowych znajdziesz w ofercie Spec-Bet!

Wybór odpowiednich kręgów betonowych na mostki, przepusty, studnie lub szamba to kwestia wymiarów, indywidualnych potrzeb i specyfiki danego projektu. Czynnikiem bezdyskusyjnym jest natomiast najwyższa jakość prefabrykatów produkowanych w betoniarni Spec-Bet. Zapraszamy do kontaktu (https://spec-bet.pl/kontakt/) wszystkie podmioty oraz Klientów indywidualnych zainteresowanych zakupem komponentów do studni i zbiorników wodnych, kanalizacyjnych oraz przemysłowych. U nas szybko i niedrogo zrealizujesz każde zamówienie!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.