Wiedza

Pokrywa betonowa do studni – jak wybrać?

Pokrywa betonowa do studni – jak wybrać?

Jedną z najważniejszych właściwości pokrywy do studzienki kanalizacyjnej lub wodomierzowej jest jej trwałość. Nieprzypadkowo wśród inwestorów i wykonawców tego rodzaju instalacji niesłabnącym powodzeniem cieszą się prefabrykaty z betonu, które oprócz wytrzymałości charakteryzują się również bardzo wysoką szczelnością. Jaka pokrywa betonowa do studni sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj nasz poradnik!

Jakie funkcje spełnia pokrywa studni?

Zabezpieczenie włazu to tylko jedna z wielu istotnych ról, jakie w instalacjach kanalizacyjnych, drogowych czy wodnych mają do odegrania betonowe pokrywy (https://spec-bet.pl/oferta/kanalizacja/studnie-betonowe/). To zarazem jedyny zewnętrzny, a więc bezpośrednio narażony na obciążenia mechaniczne czy zmienne warunki pogodowe element studzienki. Klapa musi więc wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością, a przy tym również estetyką, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków będzie widoczna z zewnątrz.

Reasumując, pokrywa studni:

  • zabezpiecza przed wypadkami i dostępem osób nieuprawnionych,
  • zapewnia odpowiednią szczelność,
  • pozwala uzyskać dostęp do urządzeń technicznych wewnątrz studzienki.

Dlaczego warto sięgnąć po betonową pokrywę na studnię?

Wybór zabezpieczenia włazu studni powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami, takimi jak przeznaczenie, rozmiar oraz masa własna. Pokrywy betonowe produkowane są jako gotowe prefabrykaty, co bardzo ułatwia montaż i późniejszą obsługę. Beton, oprócz trwałości i odporności na warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne, charakteryzuje się także wysokim stopniem szczelności, co jest niezwykłe ważne w przypadku studni na ścieki zawierające m.in. agresywne związki chemiczne. Istotna jest również cena – w stosunku do swoich parametrów, betonowe dekle w dalszym ciągu należą do najtańszych rozwiązań.

Jaka waga i rozmiar pokrywy na studzienkę?

W sprzedaży dostępne są komponenty o bardzo różnych rozmiarach – dotyczy to również pokryw betonowych. Warto dodać, że im szersze będzie zabezpieczenie włazu, tym jego masa własna będzie wyższa. Szerokość dekla należy dobierać do średnicy elementów, z których zbudowana jest studnia – tylko wtedy zapewnione zostanie odpowiednio szczelne połączenie pomiędzy przykryciem a kręgami. Pokrywa studni 1200 mm (średnica wewnętrzna 1000 mm) waży ok. 470 kg, natomiast przy montażu klapy o wymiarach 1800/1500 mm trzeba już liczyć się z obciążeniem dochodzącym do 1060 kg. Największe klapy do zbiorników betonowych o wymiarach 2300/2000 ważą ok. 1800 kg.

Spec-Bet – sprawdzony producent komponentów do studni betonowych

Popularność studzienek z betonu w Polsce nie maleje. W betoniarni Spec-Bet od lat produkujemy solidne, wytrzymałe, szczelne i precyzyjnie wykonane pokrywy studni betonowej, będące synonimem wieloletniej trwałości. Sprawdź ofertę lub skontaktuj się z nami (https://spec-bet.pl/kontakt/), jeśli interesuje Cię cena standardowego modelu 1200 mm lub pozostałych dekli o innych wymiarach. Zapewniamy szybkie terminy realizacji oraz fachowe doradztwo.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.