Wiedza

Dlaczego właściwy wybór rur przepustowych jest tak istotny?

Dlaczego właściwy wybór rur przepustowych jest tak istotny?

W ramach realizacji inwestycji budowlanych związanych z infrastrukturą drogową często wykonuje się tzw. przepusty. Pozwalają na prowadzenie cieków wodnych pod drogami czy np. montaż ważnych urządzeń technicznych. Oprócz tego mogą pełnić funkcję bezpiecznych szlaków dla wędrujących, dziko żyjących zwierząt. Wykonuje się je z prefabrykatów, betonowych rur przepustowych o różnych średnicach, w tym fi 500 mm lub 1000 mm. Ich prawidłowy dobór jest ważny i więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów betoniarni Spec-Bet spod Radomia.

Dlaczego warto stawiać na betonowe rury przepustowe?

Ponieważ przepusty często wykonuje się we wnętrzu nasypów, a więc pod drogami, są one nieustannie poddawane ogromnym obciążeniom. Do tego dochodzi wystawienie na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i środowiskowych. Betonowa rura przepustowa o średnicy fi 500 mm, 1000 mm czy każdej innej, sprawdzi się w takich warunkach najlepiej. Wykonana z dobrej jakości betonu będzie cechować się ponadprzeciętną odpornością na:

  • siły statyczne oraz dynamiczne,
  • korozję biologiczną,
  • skrajnie wysoką lub niską temperaturę, w tym jej duże, dobowe wahania.

Właściwy wybór rur przepustowych ma ogromne znaczenie

To właśnie powyższe powody sprawiają, że właściwy wybór rur przepustowych ma ogromne znaczenie. Kluczowa jest tutaj jakość materiału wykorzystanego do produkcji tych prefabrykatów. W przypadku naszej betoniarni Spec-Bet spod Radomia wyroby betonowe tego typu są wykonywane z betonu klasy C34/45. Wykazuje się bardzo dużym ciężarem objętościowym, co czyni go niezwykle odpornym na ściskanie. Równie solidne są ścianki oporowe (klasa C25/30), czyli elementy montowane na zakończeniach przepustów.

Stawianie na prefabrykaty od sprawdzonych producentów jest więc podstawą, ale należy też pamiętać o ich średnicy. Dobiera się ją zależnie od przeznaczenia konstrukcji, którą mają tworzyć. Duże elementy, jak fi 500 mm czy 1000 mm są idealne do prowadzenia cieków wodnych i szlaków dla zwierząt. Z kolei mniejsze, np. 20-centymetrowe, świetnie nadają się pod różne instalacje, jak elektryczne lub gazowe.

Warto jeszcze podkreślić, że dostępne są dwa rodzaje betonowych rur przepustowych – ze stopką bądź bez niej. Pierwsze z nich mają okrągły przekrój wewnętrzny, ale od zewnątrz fragment ich powierzchni jest płaski. Wykorzystuje się jako elementy nasypu, a więc ustawiane bezpośrednio na nim. Z kolei drugi typ prefabrykatów stosowany jest do budowy przepustów pod infrastrukturą drogową.

Betonowe rury przepustowe od producenta Spec-Bet

Przygotowując się do wykonania przepustów, postaw na sprawdzone, przeznaczone do nich prefabrykaty. Nasza firma Spec-Bet dostarcza tego typu wyroby betonowe w Radomiu i na terenie wielu innych miast – zapraszamy do kontaktu. Oferujemy rury przepustowe o różnych średnicach, w tym fi 500 mm i 1000 mm, w wersjach ze stopką lub bez niej. Wszystkie z nich produkowane są z wysokiej jakości betonu o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Ich cena jest przystępna, dlatego już dziś skorzystaj z oferty i złóż zamówienie!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.