Wiedza

Strop TERIVA – przeznaczenie, cena i dane techniczne

Strop TERIVA – przeznaczenie, cena i dane techniczne

Jednymi z kluczowych elementów konstrukcyjnych każdego budynku są stropy. Jeśli jesteś na etapie planowania budowy np. domu, powinieneś dobrze przemyśleć ich wybór. Występują w wielu wersjach, ale do najpopularniejszych niewątpliwie zalicza się tzw. TERIVA. Z tego artykułu dowiesz się m.in., jak są zbudowane oraz do czego mogą być wykorzystane. Specjaliści z betoniarni Spec-Bet z Radomia przedstawiają także ich zalety oraz wady – zapraszamy do lektury!

Jaką funkcję pełnią stropy?

Aby zrozumieć, dlaczego każdy strop, w tym TERIVA, jest tak istotny, należy poznać jego funkcje. Tworzy tzw. przegrodę poziomą budynku, rozdzielając od siebie poszczególne kondygnacje. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń, generowanych przez obiekt budowlany, na ściany nośne lub słupy podporowe. Ponieważ zazwyczaj jest podstawą podłogi, musi wytrzymać ciężar ustawianych na niej rzeczy, np. mebli czy maszyn. Do tego nierzadko stanowi barierę akustyczną oraz termiczną.

Z powyższych powodów przed wyborem tego elementu konstrukcyjnego, warto zapoznać się z jego wadami oraz zaletami.

Stropy TERIVA – dane techniczne

Produkty te zaliczane są do grupy tzw. stropów gęstożebrowych. Ich budowę rozpoczyna się od przygotowania konstrukcji nośnej. Tworzą ją żelbetowe belki mocowane w rozstawie wynoszącym 34, 45 lub 65 cm. Odstęp zależy od typu zastosowanego rozwiązania konstrukcyjnego – obecnie jest ich sześć.

Kolejnym elementem jest wypełnienie, które tworzą pustaki z betonu lub keramzytu. Bloczki te mają stosunkowo niewielką wagę oraz charakterystyczne, duże otwory. Dostępne są w kilku standardowych rozmiarach i, podobnie jak przy belkach, dobiera się je zależnie od tego, jakiego rodzaju strop TERIVA jest budowany. W naszej firmie Spec-Bet w Radomiu wyroby betonowe tego typu oferujemy w kilku wersjach.

Na tak przygotowanej podstawie można później zrobić wylewkę. Waga całości waha się od 230 kg do 390 kg na każdy metr kwadratowy. Z kolei cena budowy zależy zarówno od wielkości konstrukcji stropowej, jak i jej typu. Dla przykładu, przy wyborze rozwiązania TERIVA I, koszt samych materiałów wynosi około 30 tysięcy złotych na każde 100 mkw.

Zalety i wady stropów TERIVA

Biorąc pod uwagę zalety i wady, jakie charakteryzują strop TERIVA Plus, tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Warto na niego podstawić, gdyż:

  • można go wykonać ręcznie (bez użycia ciężkiego sprzętu), co zmniejsza koszt inwestycji budowlanej,
  • ma niską wagę i jednocześnie jest w stanie przenosić duże obciążenia,
  • zapewnia wysoki poziom izolacji akustycznej oraz termicznej.

W zasadzie jedyną niedogodnością jest fakt, że montaż takiej konstrukcji wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu związane z tym prace najlepiej zostawić w rękach dobrych fachowców.

Odkryj korzyści z wyboru stropów TERIVA!

Jak widzisz, tego typu rozwiązania stropowe są praktycznie pozbawione wad. Mają za to mnóstwo zalet, które jednak dostrzeżesz tylko wtedy, gdy postawisz na wysokiej jakości materiały. Z tego powodu stropy TERIVA zamów w naszej firmie Spec-Bet! Od wielu dekad prowadzimy w Radomiu betoniarnię, mając ogromne doświadczenie w produkcji m.in. prefabrykatów do tych konstrukcji. Przygotowując wyroby betonowe, korzystamy z nowoczesnych technologii i najlepszych surowców!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.