Wiedza

Jak zagęszczać mieszankę betonową?

Jak zagęszczać mieszankę betonową?

Zastosowanie dobrej jakości betonu to podstawa, jeśli liczysz na trwałość wykonanych z niego konstrukcji czy elementów. Jednak najlepsze parametry wytrzymałościowe uzyskasz dopiero wtedy, gdy przeprowadzisz tzw. zagęszczanie mieszanki betonowej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest ten proces oraz w jakim celu się go wykonuje. Opisujemy także jego przebieg – sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

Czym jest proces zagęszczania betonu?

Praktykowane od lat zagęszczanie betonu to proces polegający na jego ubijaniu i jednoczesnym mieszaniu. Przeprowadza się go od razu po wylaniu mieszanki betonowej, kiedy znajduje się jeszcze w płynnej postaci. Dawniej był on wykonywany ręcznie przy użyciu metalowych prętów (tzw. dziobaków) lub ubijaków z drewna. Dziś te klasyczne narzędzia zostały wyparte przez sprzęt mechaniczny. Zazwyczaj używa się wibratorów wgłębnych, które ma na wyposażeniu praktycznie każda ekipa budowlana.

Oczywiście, jeśli betonujesz niewielki element, wylany beton możesz zagęszczać ręcznie. Pamiętaj, że zawsze lepiej zrobić to nawet taką metodą, niż kompletnie pominąć ten ważny proces.

W jakim celu mieszanka betonowa jest zagęszczana?

Jak już wspominaliśmy, skrupulatne zagęszczenie płynnego betonu jest istotne z punktu widzenia jego trwałości po zastygnięciu. Wszelkie konstrukcje czy wyroby betonowe zyskują dzięki niemu lepsze parametry wytrzymałościowe, gdyż proces ten:

  • pozwala na usunięcie pęcherzyków powietrza i tym samym ograniczenie ilości porów, czyli wolnych przestrzeni osłabiających strukturę materiału,
  • umożliwia dokładne rozprowadzenie mieszanki po wszystkich zakamarkach, w tym dookoła drutów zbrojeniowych, jeśli zostały wykorzystane,
  • przyczynia się do większej gładkości zewnętrznej powierzchni elementów po zastygnięciu materiału – zacieranie jest mniej czasochłonne.

Jak należy zagęszczać beton – kilka praktycznych wskazówek

Zarówno podczas mechanicznego ubijania mieszanki betonowej, jak i z wykorzystaniem ręcznych narzędzi, musisz zadbać o dokładność. Koniecznie rób to powoli i punktowo, przechodząc od jego fragmentu wylewki do kolejnego. Pamiętaj przy tym, aby:

  • w przypadku betonowania ścian, słupów lub innych elementów konstrukcyjnych dodatkowo ostukać deskowanie gumowym młotkiem, lub drewnianym obuchem narzędzia metalowego,
  • zagęszczać beton warstwami (po maksymalnie 15-20 cm każda), jeśli wykonany z niego element ma dużą grubość – zaleca się przeprowadzać ten proces od dna, stopniowo przechodząc do góry,
  • zwrócić szczególną uwagę na narożniki, wszelkiego rodzaju zakamarki wylewki oraz miejsca w pobliżu prętów zbrojeniowych.

Pamiętaj, że dobra jakość betonu to podstawa!

Wiesz już, na czym polega zagęszczanie betonu i czemu jest tak istotne, ale pamiętaj, że proces ten jest tak samo ważny, jak jakość wykorzystanego materiału. Jeśli chcesz, aby wykonane z niego elementy czy konstrukcje były wytrzymałe, zamów go w sprawdzonej betoniarni. Zgłoś się w tym celu do naszej firmy Spec-Bet – sprzedajemy wiele rodzajów gotowych mieszanek betonowych. Gwarantujemy idealną powtarzalność parametrów każdej zamówionej partii!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.