Wiedza

Co to jest i do czego służy system odwodnienia drogi?

Co to jest i do czego służy system odwodnienia drogi?

Każda inwestycja związana z budową lub remontem drogi obejmuje przygotowanie systemu do jej powierzchniowego, lub wgłębnego odwodnienia. Zazwyczaj powstaje z elementów KPED, czyli zaliczanych do tzw. Katalogu Powtarzalnych Elementów Drogowych. To betonowe prefabrykaty, w tym np. korytka i wyloty drenarskie. Dzięki nim instalację można wykonać szybko i stosunkowo niskim kosztem. Jednak czym ona jest i do czego służy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Czym jest system odwodnienia drogi?

W ogromnym skrócie każde odwodnienie drog jest systemem zaprojektowanym w celu odprowadzania wody deszczowej. Zazwyczaj dzieli się on na część powierzchniową oraz wgłębną. Pierwsza z nich obejmuje przede wszystkim:

  • korytka zbierające deszczówkę spływającą z pasa drogowego,
  • rowy przydrożne,
  • zbiorniki retencyjne.

Z kolei druga z nich dotyczy drenażu gruntu – płytkiego oraz ewentualnie głębokiego. Oba stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka wymywania podbudowy drogi. Pierwszy przyjmuje formę filtra ograniczającego przesiąkanie wody opadowej. Natomiast drugi znajduje się znacznie głębiej, poniżej poziomu przemarzania ziemi. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Polsce głębokość ta jest różna i zależy od regionu.

Nasz kraj został podzielony pod tym kątem na 4 strefy, które obejmują tereny:

  • zachodnie i północno-zachodnie – 80 cm,
  • południowo-zachodnie, centralne i wschodnie – 100 cm,
  • górskie na południu oraz północno-wschodnie z wyłączeniem Suwałk i okolic – 120 cm,
  • Suwalszczyzny – 140 cm

Co bardzo istotne, odwodnienie drogowe powierzchniowe i wgłębne powinno obejmować także różnego rodzaju urządzenia oczyszczające deszczówkę. Zmniejszają one ryzyko zapychania się odpływów i tym samym zalegania wody na drogach. Do tego cały system powinien być w odpowiedni sposób połączony z instalacją kanalizacji burzowej.

Dlaczego odwodnienie drogi jest bardzo ważne?

Choć zazwyczaj systemy drenażowe są praktycznie niewidoczne, ich obecność jest niezwykle ważna. Odwodnienie powierzchniowe oraz wgłębne odpowiada m.in. za:

  • poprawę bezpieczeństwa użytkowników infrastruktury drogowej – mniejsze ryzyko wpadnięcia pojazdu w poślizg podczas intensywnych opadów deszczu (ograniczenie możliwości wystąpienia tzw. aquaplaningu),
  • ochronę drogi przed zbyt szybkim niszczeniem – pękanie, wymywanie i wysadzanie,
  • zabezpieczanie poboczy, w tym skarp, przed usuwaniem.

Do budowy instalacji tego typu zwykle wykorzystywane są prefabrykaty, czyli gotowe wyroby betonowe. Aby system odwodnienia był skuteczny, jego wydajność dobierana jest pod kątem wielu czynników. Pod uwagę bierze się m.in. powierzchnię pasów drogowych, średnią sumę opadów w danym regionie oraz tzw. współczynnik spływu.

Zamów gotowe elementy do budowy odwodnienia drogowego

Pamiętaj, że instalacja odprowadzająca deszczówkę z drogi musi być zarówno wydajna, jak i solidna. Jest nieustannie narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, w tym wody. Elementy do budowy wgłębnego lub powierzchniowego odwodnienia drogowego powinny być wykonane z dobrej jakości betonu. Zamówisz je w naszej betoniarni Spec-Bet. Specjalizujemy się m.in. w produkcji wyrobów betonowych z grupy KPED – zapraszamy do kontaktu!

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.