Wiedza

Różnica między betonem a cementem

Różnica między betonem a cementem

Osoby niezwiązane z branżą budowlaną często zamiennie stosują pojęcia betonu oraz cementu. Jeśli Ty także tak robisz, powinieneś mieć świadomość, że popełniasz dość istotny błąd. Faktycznie oba te materiały mają pewne właściwości wspólne, ale ich zastosowanie jest całkowicie odmienne. Ponieważ używamy ich w naszej firmie m.in. do produkcji wyrobów betonowych, w tym artykule wyjaśniamy, co odróżnia je od siebie – zapraszamy do lektury!

Cement, czyli półprodukt do wytwarzania betonu

Zamienne używanie tych pojęć jest błędne, bo cement stanowi jedynie półprodukt. W naszej betoniarni w Radomiu wykonujemy z niego m.in. beton towarowy. Powstają z niego zarówno różnorodne konstrukcje budowlane, jak i prefabrykaty, czyli wyroby betonowe. Czym w takim razie jest ten materiał?

To spoiwo mineralne, które przygotowywane jest ze specjalnie wyselekcjonowanych skał osadowych. Są wypalane w odpowiednich warunkach, a następnie rozdrabniane do postaci proszku. Oprócz tego w jego składzie znajduje się dodatek gipsu. Cement jest więc sypki i suchy, a pożądane właściwości uzyskuje dopiero wtedy, gdy zostanie wymieszany z innymi składnikami.

Co warto podkreślić, może być wykorzystywany do łączenia niektórych materiałów budowlanych, w tym, np. cegieł. Aby jednak stał się spoiwem, należy zmieszać go z wodą przy zachowaniu odpowiednich proporcji.

Czym jest beton?

Mianem cementu często określa się półpłynną, gęstą substancję, która tak naprawdę jest betonem. To materiał budowlany będący mieszaniną kilku składników, czyli wspomnianego już proszku ze skał osadowych oraz:

  • wody,
  • różnego rodzaju drobnych kruszyw,
  • piasku.

Ich procentowa zawartość ma bezpośredni wpływ na właściwości masy, z której wykonuje się konstrukcje i wyroby betonowe. Co ważne, z racji obecności kruszyw, materiał ten nie może być wykorzystywany jako zaprawa. Do jej przygotowania również używa się cementu, ale z takimi dodatkami, aby uzyskać masę, która po rozprowadzeniu tworzy gładką powierzchnię.

Beton zawiera różne dodatki uszlachetniające

Piasek, kruszywa, woda oraz cement to niejedyne składniki tego materiału budowlanego. Wzbogaca się go o różne domieszki chemiczne. Celem tego jest uzyskanie odpowiednich, pożądanych właściwości fizycznych masy po jej zastygnięciu. Umożliwia to produkowanie wielu rodzajów betonu, w tym m.in.:

  • towarowego,
  • posadzkowego,
  • wodoodpornego i mrozoodpornego,
  • specjalistycznego.

Dobiera się je zależnie od tego, na jakie niekorzystne czynniki będą narażone wykonane z niego wyroby lub konstrukcje betonowe.

Beton zamawiaj w sprawdzonej betoniarni!

Jeśli planujesz większą budowę, zamiast samodzielnie wytwarzać ten materiał, najlepiej zamów go w dobrej betoniarni. Nasza firma Spec-Bet z Radomia sprzedaje beton towarowy w atrakcyjnej cenie. Ma doskonałe parametry wytrzymałościowe, zgodne z wymogami technicznymi konkretnego projektu budowlanego. Przy dużych zamówieniach gwarantujemy idealną powtarzalność – każdą partię odznaczają identyczne właściwości. Zajmujemy się także produkcją wyrobów betonowych – zapraszamy do kontaktu w celu złożenia zamówienia.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.