Wiedza

Beton w małej architekturze miejskiej

Mała architektura betonowa ławki

Większość elementów przestrzeni publicznej wykonuje się z betonu. Chodzi nie tylko o budynki czy np. chodniki, ale i dziesiątki mniejszych i większych obiektów, otaczających mieszkańców, zapewniając im szereg udogodnień. A jaka mała architektura z betonu architektonicznego należy do najpowszechniej spotykanych? Które z elementów wręcz muszą się pojawić w miastach i jakie są ich zalety? Zapraszamy do lektury!

Jakie elementy małej architektury wykonuje się z betonu?

W ofercie firm zajmujących się produkcją tego typu wyrobów dostępnych jest wiele różnych, atrakcyjnych propozycji, które mogą uczynić przestrzeń publiczną z jednej strony bardziej funkcjonalną, a z drugiej – przyjaźniejszą dla jej użytkowników. Na betonowe elementy małej architektury składają się m.in.:

  • donice,
  • ławki (często z drewnianymi lub kompozytowymi siedzeniami),
  • galanteria betonowa,
  • kosze na śmieci,
  • schody,
  • grille…

… i wiele innych obiektów. Ponadto z betonu można tworzyć drenaż, skutecznie odprowadzający np. wodę z drogi, a także przestrzenne ozdoby, znakomicie wkomponowujące się w miejską architekturę.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Do największych atutów, jakie ma mała architektura z betonu, zalicza się jej trwałość. Wysokiej jakości surowiec odporny jest nie tylko na mechaniczne uszkodzenia, ale i doskonale sobie radzi z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Betonowym donicom czy koszom niestraszny więc ani deszcz, ani mróz. Trudno je również zarysować czy uszkodzić w dowolny inny sposób – wymagałoby to użycia dużej siły.

Z drugiej strony warto wspomnieć o niebanalnej estetyce, charakteryzującej współczesne elementy małej architektury, wykonane z tego surowca. Znacznie odbiegają one od produktów, jakie umieszczane były na ulicach miast np. w latach 80. czy 90. Obecnie stanowią eleganckie uzupełnienie przestrzeni, świetnie wkomponowując się zarówno w wygląd dzielnic nowoczesnych, jak i rynków na starym mieście.

Ich dużym atutem jest też masa. Dzięki niej obiekty z betonu są odporne na próby dewastacji lub kradzieży, a ponadto – opierają się wiatrom. Ustawione więc w określonym miejscu są praktycznie nienaruszalne. Dodatkowo można je jeszcze zakotwiczyć w podłożu, a to skutecznie zwiększa ich trwałość.

Co stanowi absolutny must-have?

Wiele współczesnych miast buduje wizerunek nie tylko metropolii żyjących w biegu, ale tworzy również przestrzeń, gdzie od tego tempa można odpocząć. Powstają więc liczne parki kieszonkowe, a inne, dotychczas nieużytkowane przestrzenie podlegają rewitalizacji. W takich miejscach często wprowadza się szereg udogodnień zachęcających mieszkańców do spędzenia wolnego czasu np. w otoczeniu drzew. Mała architektura z betonu pod postacią np. leżaków, ławek, grillów i innych podobnych obiektów stanowi rewelacyjne rozwiązanie, jakie zdecydowanie warto wprowadzić do tego typu przestrzeni.

Postaw na betonową małą architekturę

Istnieje wiele sposobów na to, by ożywić miasta i uczynić je bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Mała architektura z betonu architektonicznego, wpasowana np. w zielone parki, to doskonała metoda, by zaprosić ich do szukania wypoczynku poza murami budynków. Warto jednak przy tym wybierać rozwiązania od sprawdzonych dostawców, takich jak SPEC-BET. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.