Wiedza

Rodzaje betonów, ich właściwości i zastosowanie

Rodzaje betonu, jego cechy i zastosowanie

Od wielu lat beton stanowi jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Pierwsze mieszanki tego typu powstawały już w starożytności, a z biegiem lat były unowocześniane. Dzisiaj wyróżniamy najróżniejsze typy betonu, a ich cechy świetnie się sprawdzają w najróżniejszych okolicznościach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego wyjątkowego budulca – zachęcamy już teraz do zapoznania się z artykułem.

Beton – z czego powstaje?

Czym w ogóle jest beton? Najprościej ujmując, to rodzaj kompozytu, jaki uzyskuje się z różnych składników, w tym spoiwa – zazwyczaj w postaci cementu, kruszywa, wody oraz ewentualnych dodatków i domieszek. Materiał ten uzyskuje swoje właściwości w wyniku procesu tzw. hydratacji, czyli uwodnienia spoiwa.

Cement stanowi jeden z najważniejszych składników tego kompozytu, gdyż spaja go w całość. Uzyskuje się go w wyniku procesu wypalania określonych minerałów i mielenia uzyskanego spieku z gipsem. Równie istotne jednak jest kruszywo, wpływające m.in. na wytrzymałość i właściwości użytkowe betonu. Jego rolę odgrywał żwir o uziarnieniu od 4 do 16 mm i piasek o frakcji 0-2 mm. Wraz z wodą są absolutną podstawą tworzenia mieszanek betonowych.

Rodzaje betonu i ich właściwości

Jak wyżej wspomnieliśmy, mogą być one w różny sposób modyfikowane przez określone dodatki i domieszki. Na tej podstawie powstała klasyfikacja betonu i szeroki wybór typów o odmiennych cechach. Poniżej dowiesz się o najszerzej stosowanych produktach.

Beton zwykły

Nazywany także betonem towarowym, to najpopularniejszy materiał o klasie wytrzymałościowej C, który wykorzystuje się do najróżniejszych konstrukcji w deskowaniach lub jako wylewki. Mieszanki te mogą być plastyczne lub płynne, a ich właściwości ściśle zależą od doboru odpowiedniej ilości składników, w szczególności wody i cementu.

Beton architektoniczny

Materiał ten cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością ze względów estetycznych. Wyroby betonowe tego typu świetnie wkomponowują się we wnętrza industrialne, loftowe i nowoczesne. Powstają one jako gotowe elementy w specjalnych deskowaniach, które mogą być gładkie lub mieć określoną strukturę (np. drewna). Taka masa często jest barwiona, aby uzyskać unikalny charakter.

Pianobeton

Tą nazwą określa się gotowe produkty – bloczki i płytki, mające strukturę przypominającą beton komórkowy. Pianobeton stosuje się zazwyczaj do tworzenia lekkich podkładów podłogowych, zapewniających odpowiednią izolację termiczną. Do jego cech zalicza się nie tylko dobre własności ciepłochronne, ale i samopoziomujące.

Styrobeton

W przypadku styrobetonu zamiast żwiru w mieszankach wykorzystuje się granulat styropianowy. Dzięki temu wyroby betonowe z tego materiału są lżejsze i lepiej izolują termicznie. Beton ten ma podobne zastosowania co pianobeton, jednak cechuje go nieco większa wytrzymałość.

Warto stawiać na najwyższej jakości wyroby betonowe

Powyżej przedstawiliśmy kilka typów betonu, jakie znajdują zastosowanie we współczesnym budownictwie. Są one nie tylko funkcjonalne, ale i mogą być atrakcyjną dekoracją wnętrza. By jednak spełniały w pełni swoje zadanie, warto sięgać po wyroby betonowe od renomowanych dostawców. Dlatego już teraz zachęcamy do zajrzenia do oferty SPEC-BET.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików Cookies i akceptujesz Politykę Prywatności Spec-bet.