Drogi wykonuje się z różnych materiałów. W budowie nawierzchni powszechnie użytkowanych jezdni jednak najczęściej używa się dwóch typów surowców – betonu asfaltowego i cementowego. Czym się one różnią? Który z nich jest lepszy i gdzie znajdują zastosowanie? O tym m.in. dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Jakie są cechy obu rodzajów betonu?
Dyskusja na temat wyższości jednego materiału nad drugim trwa od wielu lat. By rozwikłać ten problem, należy wpierw zapoznać się z nimi bliżej, jak i z ich właściwościami. Otóż beton asfaltowy, tradycyjnie nazywany po prostu „asfaltem”, stanowi mieszankę mineralno-asfaltową, służącą do budowy nawierzchni dróg, w której skład wchodzi m.in. asfalt – czyli lepiszcze, będące frakcją przerobu ropy naftowej, mające ciemnobrązową lub czarną barwę, oraz kruszywo (w tym grube i drobne). Do pożądanych cech materiału należy m.in. elastyczność i brak konieczności dylatowania. Z drugiej strony wykazuje podatność na koleinowanie i ma właściwości palne.
Z kolei beton cementowy, nazywany nawierzchniowym, to mieszanka wykorzystywana powszechnie w budownictwie, w tym w budowie elementów infrastruktury komunikacyjnej. Do jego wykonania niezbędne są: cement, woda oraz różnego rodzaju kruszywa, a także określone dodatki, dobierane w zależności od tego, jakie gotowy materiał ma mieć cechy. Zazwyczaj ma bardzo jasny kolor z wyróżniającymi się przebarwieniami kruszywa. Nawierzchnie z betonu cementowego są odporne na koleinowanie, sztywne, bardzo trwałe i niepalne. Łatwo też można je przetworzyć i ponownie wykorzystać. Z drugiej strony, wymagają dylatowania.
Lepsze nawierzchnie? Czy po prostu inne? Czyli gdzie stosuje się te betony
Rozważania na temat tego, który z betonów jest lepszy, często nie prowadzą do żadnego konsensusu. Wszystko dlatego, że zarówno jeden, jak i drugi typ mają swoje zalety, pożądane z perspektywy konkretnego wykorzystania. To więc podstawowe kryterium doboru surowca do miejsca wykorzystania.
Przykładowo – nawierzchnia z betonu cementowego świetnie sprawdzi się m.in. w przypadku autostrad, dróg dojazdowych do zakładów przemysłowych, ale i na prywatnych posesjach. Jest ona odporna na oddziaływanie mechaniczne i negatywne warunki pogodowe. W niektórych elementach infrastruktury, w tym np. tunelach, wykonanie drogi z cementu nawierzchniowego to wręcz obowiązek prawny! Jednak w sytuacji, gdy trzeba pociągnąć pas jezdny przez rejon, gdzie występują np. szkody górnicze lub przy budowie mostów i wiaduktów, jej sztywność stanowi wadę. W takich warunkach lepiej spisze się nawierzchnia z betonu asfaltowego. Nie można więc jednoznacznie wskazać wyższości jednego materiału nad drugim. Da się za to określić, gdzie dany rodzaj będzie właściwym rozwiązaniem.
Droga to nie tylko jezdnia, ale i elementy wykańczające
Wybór stosownego surowca do budowy drogi jest bardzo ważny, ale równie dużą uwagę należy przywiązać do elementów, które wspomagają jej prawidłowe działanie. Budownictwo drogowe wymaga zastosowania m.in. systemów odprowadzania wody, wzmacniania skarp czy podbudówek pod ekrany akustyczne. Jeśli potrzebujesz takich rozwiązań – sprawdź ofertę przygotowaną przez naszą firmę. Zachęcamy do kontaktu!